.
Przeczytaj pełny opisSchowaj opiscz. 02.09.2021 r.
godz. 15:00
Prowadzenie: Ewa Grochowska
Czas trwania: 3,5 h (z przerwą)
Pamięć wędruje z ludźmi – warsztaty historii mówionej.
Warsztat będzie dotyczyć pracy z historią mówioną – jedną z metod dokumentowania narracji biograficznych, tradycji rodzinnych i społecznych, historii miejsc, ważnych wydarzeń, opowiadanych przez pryzmat indywidualnej pamięci.
Szczególną uwagę skierujemy na tradycje muzyczne na terenach dotkniętych migracjami i przesiedleniami ludzi po II Wojnie Światowej (m.in. Pomorze Zachodnie).
W odniesieniu do tych ziem często mówi się o braku specyfiki regionalnej, która byłaby analogiczna do innych regionów, gdzie tradycje są przekazywane „in situ” przez wiele pokoleń. Zmiana przynależności państwowej i prawie całkowita wymiana ludności po 1945 roku stworzyły specyficzny krajobraz kulturowy, w którym wymieszały się tradycje różnych regionów a proces tworzenia „miejscowego” systemu kulturowego trwa do dzisiaj.
(aut. Ewa Grochowska)
Ewa Grochowska – prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom wykonawczym śpiewu
tradycyjnego w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej. Realizuje nagrania terenowe,
zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową poświęconą pieśniom tradycyjnym oraz
muzyce instrumentalnej. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych dedykowanych
przekazywaniu, rekonstrukcji i popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej oraz kuratorką
koncertów tematycznych, poświęconych kontynuacji tradycji muzycznych.
Od 2016 roku prowadzi badania nad tożsamością kulturową i przemianami tradycji muzycznych w warunkach trudnych realiów historycznych (powojenne migracje i przesiedlenia ludności).
Doktor nauk humanistycznych, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014, 2018, 2020).
pt. 03.09.2021 r.
godz. 10:00
Prowadzenie: Weronika Fibich
Czas trwania: 3,5 h (z przerwą)
Zapisujemy pamięć
List, rysunek, zdjęcie, stare kafle, kaseta magnetofonowa, faktura ściany to ślady pamięci, które będziemy próbować czytać i budować z tych rozczytanych myśli własną opowieść. Tam, gdzie pojawią się luki w dostępnych danych, odwoływać się będziemy do wyobraźni. Każdy z uczestników przeprowadzi na własny użytek śledztwo, które będzie miało na celu zgromadzenie materiałów na własny temat. Zastanowimy się, czym różni się plotka od wspomnienia. Ile we wspomnieniu jest naszej pamięci a ile pamięci zdjęcia. I czy odnajdując guzik można stworzyć historię pojedynczego człowieka?
Weronika Fibich – pracuje na pograniczu sztuk performatywnych, reportażu i dokumentu. Reżyserka akcji teatralnych/performatywnych, artystka interdyscyplinarna, twórczyni filmów dokumentalnych i licznych projektów artystycznych. Związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana od 1998 roku. Oprócz działalności kulturotwórczej, edukacyjnej i programowej w ramach projektów realizowanych przez Ośrodek, od lat buduje własną, autorską drogę twórczą. W polu jej zainteresowań są działania realizowane w przestrzeni pozateatralnej; na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, wykluczenia, pamięci i tożsamości. Stosowaną metodą pracy jest „rysunek z pamięci”. Wartość „rysunku” polega na powiązaniu prywatnego z publicznym, wyrozumowanego z intuicyjnym, przypomnianego z odczuwanym.
pt. 03.09.2021 r.
godz. 15:00
Prowadzenie: Agnieszka Obszańska
Czas trwania: 3,5 h (z przerwą)
Warsztat dziennikarski
Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zarówno do zdobycia podstaw teoretycznych wywiadu, jak i do późniejszego zastosowania ich w praktyce. Tematyka warsztatu będzie poświęcona kilku podstawowym aspektom pracy z innym człowiekiem i jego pamięcią: przygotowanie i przeprowadzenie wywiadu, jak i późniejsze opracowanie go i budowanie przekazu dla szerokiego grona odbiorców.
Agnieszka Obszańska – dziennikarka radiowa, pracuje z dźwiękiem w jego różnych wymiarach: tworzy instalacje, podcasty, słuchowiska i inne formy dźwiękowe, bazujące m.in. na rejestrowanych samodzielnie dźwiękach terenowych.
Reporterka i autorka wielu radiowych audycji kulturalnych, m.in.: „Teren Kultura” i „Radiowy Dom Kultury”.